מסע אל העבר: תכנית האירוח של יאיר לפיד

מסע אל העבר: תכנית האירוח של יאיר לפיד

314392-5עוד לפני שהיה חבר כנסת, שר אוצר ומגיש חדשות, יאיר לפיד היה מזוהה עם תכנית האירוח "יאיר לפיד", שהנחה. התכנית רצה במשך שמונה עונות, וירדה מהמסך בשנת 2007. בעונתה האחרונה, זכתה בפרס האקדמיה לטלוויזיה על תכנית אירוח, והציגה רייטינג יציב וגבוה לאורך שנות שידורה. התכנית ירדה מהמסך בעקבות מינויו של לפיד למגיש ועורך מהדורת "אולפן שישי".

"יאיר לפיד" הועברה בשידור חי, נפתחה במונולוג של לפיד על אירועי השבוע והצגת האורחים שיגיעו לאולפן. לאחר מכן הוגשה פינה הומוריסטית של סטנדאפיסט על כותרות עיתונים מהימים האחרונים. בעונה האחרונה הגיש את הפינה יונתן ברק. במרכז התכנית היו שני ראיונות מורחבים, ראשי ומשני, ומיד אחריהם או בתווך ביניהם הגיע "השאלון המורחב", שהפך את השאלה "מה ישראלי בעינך?" לסימן ההיכר של לפיד. בחלק האחרון הייתה לרוב הופעה של זמר ופינה קומית לסיום. בעונה האחרונה התפרסמה בפינה זו ליטל שוורץ. אותה פינה סללה דרך לקומיקאים בתחילת דרכם שפרצו לתודעה כמו אדיר מילר ועדי אשכנזי בעונות קודמות.

זו הייתה תכנית אירוח קלאסית, אולי האחרונה שנראתה על המסך הקטן, אם לא מחשיבים את הקאמבק של דן שילון והמעגל. "יאיר לפיד" הייתה מהודקת במקומות הנכונים ונעה על קו של חדשות "הארדקור" בשילוב הפן הבידורי וההומוריסטי. תכנית מהסוג הישן והטוב, אך כזו שכבר התכתבה עם המציאות ועידן הריאליטי שהחל למשול.

כישוריו של יאיר לפיד הפכו את התכנית למאוד אינטימית. יכולת הסיפור שלו והאופן בו הציג וראיין את אורחיו היו כוח משיכה, שהצמיד את הצופים למסך. "יאיר לפיד" הייתה יודעה בתוך תכנית בה נערכו תחקירים מקיפים מאוד על המרואיינים, דבר שלא פעם יצר הפתעות בשידור חי. על כך החמיא אייל קיציס בתכנית "שניים על שניים" לציון 20 שנה לערוץ 2, כשאמר שהתכנית של יאיר לפיד הייתה "בית ספר לתכניות אירוח ותחקיר כמו שעשו שם לא עשו באף תכנית אחרת וגם לא יעשו".

התכנית הראשונה בשנת 2000 נפתחה עם ריאיון מיוחד של אריק איינשטיין. אחרי שבמשך תקופה ארוכה סירב להתראיין, הצליח יאיר לפיד לשכנע את הזמר להגיע לתכניתו החדשה. יאיר לפיד גרם לאיינשטיין להיפתח וסייע לו להתמודד עם הפחד מהקהל בריאיון קולח שזכור עד היום. ריאיון בולט נוסף ערך לפיד עם אביו, טומי לפיד, כשזה היה שר המשפטים. במהלך הריאיון לפיד הבן שאל את לפיד האב על הפחד מהגיל, וטומי אמר שהוא לא יודע אם יhqdefaultחיה ב-2008 כשתהיה רכבת תחתית בתל אביב. המשפט הזכור ביותר מהריאיון היה כשלפיד האב נשאל "מה ישראלי בעיינך?" וענה ללפיד הבן: "אתה".

עוד זכורים מהתכנית ראיונות שחזרו אל לפיד באופן אירוני בדרכו הפוליטית, כשראיין את בנימין נתניהו, בזמנו שר האוצר ואת שלי יחימוביץ', בזמנו מצטרפת טרייה לפוליטיקה. במהלך הריאיון עם נתניהו, הדגיש לפיד כי הוא עצמו לא מבין דבר בכלכלה ולכן דרש הסבר פשוט מנתניהו על המצב הכלכלי. כשלפיד עצמו הפך להיות שר אוצר, אותו ריאיון רדף אותו ברשת תקופה ארוכה. את שלי יחימוביץ', לפיד ראיין מיד עם כניסתה לפוליטיקה והוא שאל אותה איך אפשר לעזוב קריירה תקשורתית מצליחה בשביל פוליטיקה. ייתכן ולפיד שואל את עצמו היום את אותה שאלה.

מעניין לתהות האם יאיר לפיד היה ממשיך עם תכנית האירוח שלו במידה ולא היה מצטרף ל-"אולפן שישי" ובהמשך לפוליטיקה. לא ניתן לדעת, אך נראה כי מעמדו של לפיד היה כה חזק בתקשורת הישראלית, כך שיכל להמשיך עם התכנית כל עוד היה רוצה בכך, גם בתקופה בה כבר נכחדו תכניות האירוח מהמרקע. כיום ישנה תכנית אירוח אחת בפריים טיים, "שי בשידור"(יום שישי, ערוץ 10) בהנחיית שי שטרן, אך זו לא תכנית אירוח קלאסית, מאחר והיא הומוריסטית יותר מתכנית אירוח ממוצעת. לכן ניתן רק להיזכר באותם ימים בהם הייתה טלוויזיה קצת אחרת.