יהיה רישיון? עכשיו תילחמו על האפיק

יהיה רישיון? עכשיו תילחמו על האפיק

גם לאחר שלבי ההשתקמות המרשימים של ערוץ 10, כשהשיא היה בשבוע שעבר עם חתימת הסכם של קבוצת RGE לרכישת הערוץ, המלחמות בבית הורד לא יגמרו כל כך מהר. עכשיו הערוץ צריך להילחם על שמירת האפיק, דבר מיותר שמוסיף קשיים בדרך לרישיון.

בשבוע שעבר נודע כי קבוצת RGE בבעלות לן בלווטניק, משפחת רקאנטי ואביב גלעדי, תרכוש את ערוץ 10 תמורת 200 מיליון שקל. ההסכם כפוף לאישור הרשות השנייה שתבדוק האם קיים ניגוד עניינים בשל מותגי תקשורת נוספים אותם מחזיקה החברה. זאת בנוסף לזכות הסירוב הראשונית של איש העסקים אילן שילוח, שהגיש הצעה גם כן לרכישת הערוץ ויש לו 14 ימים להשוות את ההצעה הנגדית.
אך גם אם הסכם הרכישה יאושר, זוהי לא התחנה האחרונה של ערוץ 10 בדרך לעצמאות כלכלית. הערוץ יצטרך להיאבק על הישארותו באפיק 10. זאת משום שהסכם רישיון שידור כולל מעבר לאפיק אחר. גם במידה ויתאפשר לערוץ להישאר באותו אפיק, יאלצו בעלי הערוץ לשלם מיליוני שקלים לשמירת האפיק אצלם. והדבר יתאפשר כנראה רק עם ערוץ 22 יישאר באותו אפיק. אפיקים 22 ו-10 שייכים למדינה ולכן נושא זה יבוא להכרעתו של ראש הממשלה ושר התקשורת, בנימין נתניהו.

unnamed

מדובר במהלך ביורוקרטי מיותר וחסר היגיון. הרי הבעיה בתחרותיות נובעת מהמותג 22 ולא מערוץ 10. סוגיית פיצול ערוץ 2 עלתה על הפרק בגלל הנאמנות העיוורת והרגל הצופים ללחוץ 22 בשלט. למה לפגוע בערוץ 10 שגם כך נמצא בפיגור ברייטינג ונקודת הפתיחה שלו נמוכה יותר? מלבד זאת, מדובר בעוד מהלך בירוקרטי שמקשה על הערוץ בדרכו הארוכה והמתישה לעצמאות.
עמידת ערוץ 10 על הרגליים היא ללא ספק אחד המקרים המרשימים בטלוויזיה הישראלית, אם תרצו סיפור ההצלה הגדול ביותר. חרף כל כך הרבה קשיים עימם התמודד מיום הקמתו, עם הפסדים כספיים עצומים, בריחת משקיעים ומלחמה בלתי פוסקת מול הממשלה, כשהסוף היה כל כך קרוב, ערוץ 10 חי וקיים ובתקווה כעת לקבל רישיון שידור ל-15 שנה.
האיש העיקרי שעומד מאחורי סיפור ההצלה, הוא מנכ"ל הערוץ יוסי ורשבסקי שהחליט לצמצם הוצאות, לוותר על מלחמות ריאליטי מול ערוץ 2 ולהפוך את ערוץ 10 לאקטואלי ורזה. על הדרך קיבלנו גם אלטרנטיבה לטלוויזיה איכותית שמצליחה להציג מאזנים חיוביים ולהיות רווחית. נותר לקוות שהערוץ יצליח במלחמתו האחרונה, יקבל רישיון שידור ל-15 שנה ובכך ייהנה מיציבות כלכלית ועצמאות ללא ענן האיום התמידי מעליו.